Wauw, så har Boomer og hans dygtige ejer Helene J. Pedersen været i gang igen.
Denne gang med endnu en Sirius online prøve, nemlig DKK’s Sirius Marathon Sniffs Challenge hvor de var så dygtige at få guld.
Boomer og Helene ønskes et kæmpe tillykke fra kennelmor.
Boomer hedder nu SIMSC-G23 SIWISCG SIEEHSC-G SISLCS TKN(US) Keylocs Boomerang of smiles på stamtavlen :-)
I går deltog jeg som sekretær på Collie klubbens rallyprøve, men udover dette så var jeg også inde i ringen med Joy.
Joy stillede i hendes 8. rally prøve i alt.
2 i begynder på samme dag, hvor den ene gik vi til 100 point og den anden til 90.
3 prøver nåede vi i øvet og her gik vi til 91, 87 og 100 point.
Og så flyttede vi op i ekspertklassen og dæleme om vi ikke tog 3 certer på vores første 3 prøver med pointene 97, 99 og i går gik vi rent hjem med 100 og dagens 1. vinder og derved også Dansk Rally Champion DKRLCK.
Joy er kun 3 1/2 år, så tænker at vi har tiden foran os til, at prøve kræfter med Rally championklassen og måske vi er så heldige, at Joy kan blive min 2. Rally super champion. Tilmeldingerne er i al fald sendt af sted, så nu skal der trænes ;-)
Joy kan nu kalde sig
LP1 LP2 RBM RØM DKRLCH SIRLB SIRLØ
Lapinette's Jazz´n Joy
Mit hjerte græder da smukke Winston -
Keylocs Bends the eternity desværre er blevet aflivet.
Winston har i dag fået fred
Han fik i juni konstateret med Primær Immunmedieret Hæmolytisk Anæmi (IMHA), dog uden at kende den reel årsag, hvor han var indlagt i mange dage, men alle omkring ham kæmpede og det lykkedes.
Jeg er så taknemmelig over, alt hvad der blev gjort for, at han skulle komme hjem igen.
Men han er den sidste måned blevet dårligere og dårligere igen. Og han var til sidst nede på 18 kg og sov konstant og ville ikke spise. Trods hans vidunderlige familie prøvede ALT.
Blodprocenten kunne de heller ikke få til at stige og dyrlægerne har haft kæmpet.
Jeg ved at han familie har taget den hårdeste beslutning i dag, men jeg støtter den 110 %
Det skærer mig så voldsomt i hjertet, at en af mine guldklumper ikke er her mere.
Jeg har tudet min del og jeg ved at Winstons dejlige familie har gjort det samme.
Jeg er taknemmelig for alt hvad Winstons familie har gjort og betydet for Winston og er også evigt taknemmelig over at de valgte mig som opdrætter.
Jeg ville ønske at Winston skulle have et langt og godt liv, men det blev i stedet kort, men stadig utroligt godt.
Hvil i fred min solstråle og hils din oldefar Avalloc <3
Jeg kan simpelthen ikke være mere stolt af Kalle og hans vidunderlige handler og ejer Helén Eimar
Helen har nemlig stillet Kalle i udstillingsringen endnu en gang og sørme om han ikke igen nappede et udstillings cert. Så nu kan han også tituleres som Svensk udstillings Champion
Resultat: Excellent med CK, Certifikat.
Keylocs Balance in time - Kalle og Helén Eimar ønskes et kæmpe tillykke fra en mega stolt og taknemmelig kennelmor
I dag har Kalle været en tur i udstillingsringen og klarede det igen så flot
De stillede i Brugsklassen på Svensk Collieklubs SM-Svensk mesterskab på ÖsthammarsBK. Dommer Natalja Skalin.
Resultat: Excellent med CK, Certifikat, BIS Bruksklass.
Keylocs Balance in time - Kalle og Helén Eimar ønskes et kæmpe tillykke fra en meget stolt kennelmor
Det har været noget svært at sove i nat, da mine arme stadig var over hovedet, efter en helt igennem fantastisk rally prøve.
Jeg var eller ikke oplagt da jeg tog hjemmefra, men jeg fik heldigvist hanket op i mig selv og det gav gevinst.
Echo var oppe i Rally begynder og hold nu fast. Han gik som det største drøm ever. Han han fuld fokus og reagerede på mit mindste vink og var bare på. Den fedeste følelse.
Han klarede det endda så godt at der kun var 3 sekunder til 1. vinderen.
Han endte med maks point nemlig 100 og som dagens 2. vinder.
Dette er kun hans anden rally prøve.
Jeg får helt præstationsangst på egne vegne, da han nu er min 5. hund som bliver Rally begynder mester inden for de første 3 prøver.
Da Joy endelig skulle i ringen var klokken ved at 21.00 og hun var godt træt.
Trætheden gjorde at hun absolut ikke kunne komme ned i gear til opvarmning. Men vi festede lidt i stedet og håbede på det bedste.
Men da vi varmede det sidste op, lige inden vi skulle i ringen, var det som om hun hældte det sidste benzin i tanken og så shinede hun ellers.
Der var en langsom reaktion og ellers kunne jeg guide hende nok til, at kom igennem på pæneste vis med 99 point og endte som dagens 1. vinder og fik endda vores anden cert til at kunne blive Dansk Ralle Champion.
Vildt at dette kun er vores anden prøve og vi har allerede to certer.
Wauw jeg er stolt af mine hunde.
Sikke en dejlig formiddag sammen med mine to sorte vovser
Dagen stod i Rallyens tegn, hvor Echo debuterede i begynderklassen og skal vi ikke sige at jeg fortjener de fleste af de point, da herren, trods fantastisk udførte øvelser, ikke just var til stede sammen med mig, men mere havde travlt med at se på al den spændende omverden
Men vi fik 99 point og dagens 3. vinder og derved 1. pind til at kunne blive rally begynder mester.
Joy debuterede i ekspert klassen og wauw som hun gik, jamen det er en vild lovende fremtid med den pige. Hun havde jordens største fest og var et stort smil non stop
Hun endte ligeledes som dagens 3. vinder men med 97 point og derved 1. cert mod at kunne blive Dansk Rally lydigheds Champion.
Så det var lidt svært at holde på rattet på vej hjem.
I går var Kalle endnu en gang i udstillingsringen og denne gang rakte resultatet til Excellent under dommer Sonny Ström.
Igen skal der falde et stort tillykke fra en stolt og taknemmelig kennelmor.
Kalle har været en tur i udstillings ringen og hold da helt op, hvor de nåede langt.
De stillede i Brugsklassen på Svensk Collieklub Östra LA's udstilling på Mälarö BK/Ekerö. Dommer Yvonne Brink.
Resultat: Excellent med CK, BIR Bruksklass, Certifikat, BIS Bruksklass och BIM
kÆMPE TILLYKKE !!!
03. juni
Echo har i dag været til mentalbeskrivelse, på det fedeste sted i Fakse.
Det var et fantastisk beskriverteam vi var oppe hos.
Jeg må indrømme at jeg havde store forventninger til Echo, men disse blev på ingen måde indfriet.
Echo blev mere og mere skræmt og havde kun tryghed i mine knæhaser.
Vi talte meget frem og tilbage om hvorfor han lavede den type beskrivelse og her er nogle af teserne.
Echo er singleton, altså der var kun ham i kuldet.
Han bor sammen med 3 voksne tæver, som beskytter ham i alt hvad han gør.
Det der nemlig ikke giver helt mening er, at han er ude fra en super kombi, hvor både mor og far har lavet gode mentalbeskrivelse og hvor især mors side er meget beskrevet og med super resultater.
Plus det så er Echo den mest hardcore hvalp jeg ever har haft. I hans opvækst har intet kunne slå ham ud, som mange af jer også set på en masse videoer.
Det er vildt sørgeligt, at dette resultat er kommet og specielt da jeg virkelig har gjort mig umage for, at finde den rette partner til Joy, som skulle kunne rette op på de mangler Joy havde og yder mere forstærke nogle egenskaber, som begge forældre havde og som jeg virkelig sætter pris på i en hund.
Det er synd, da han har super sundhed, både på knogler og øjne. Han har en vildt lækker krop, efter min mening.
Men udseendet og sundhed er bare ikke nok for nogen hund, efter min vision for opdræt.
Echo er stadig min højt elsket dreng, så glæder mig stadig til en fremtid sammen med ham, hvor vi forhåbentligt skal ud og give den maks gas på lydighedsbanerne.
Så fik Echo lige nappet sig endnu en DKK Sirius prøve, denne gang deres nye Sirius Lydighed LP Begynder Stjerne.
Han fik disse utrolige skønne ord med på vejen:
Hej Marieanne Stort tillykke med en flot bestået prøve og jeres nye titel. Jeres prøve er virkelig flot udført, og viser stor forståelse for øvelserne fra både hund og fører. Echo vil virkelig gerne arbejde, og er både signal og øvelses stærk. Det er en fornøjelse at se jeres dejlige samarbejde, og især kyssebelønningen i ro var virkelig skøn.
Weee, så har Echo fået sig endnu en ny titel
SIRIUS HOOPERS BEGYNDER STJERNE (SIHOB)
Tak for jeres flotte Sirius Hoopers Begynder prøve. Det er en fornøjelse at se Echo’s dejlige energi og fart i øvelserne. Stjerne godt arbejde.
(Vi måtte lige lave vores belønnings video om, da den kære fører ikke læste at der også skulle være en aflevering af legetøjet)
Superfed belønnings øvelse. Kæmpe tillykke med jeres nye titel.
Wauw Boomer har igen været ude og bruge næsen, som han tydeligvis er super dygtigtig.
Boomer har været med i DKK's Sirius Easter Egg Hunt Sniffs Challenge. Han gjorde det SÅ godt at han modtog Guld titlen SIEEHSC-G.
Igen en pavestolt kennelmor.
Kæmpe tillykke til Helene og Boomer
Wee så kom Echo´s sundhedsresultater endelig og heldigvis med det bedste af det bedste.
HD: A
AD: 0
OCD: Fri
Så alt i alt er han super sund.
Hårlag: Korthåret (Bærer af langhårsgenet)
Højde: 59 cm
Øjenlyst: Intet påvist + Intet påvist som 1 års.
DNA resultater via forældre
CEA: N/CEA (Bærer af CEA)
DM - Degenerative Myelopathy: N/N (Fri)
rcd2-PRA: N/N (Fri)
MDR1: N/MDR1 (Bærer af MDR1)
Indavlskoefficientpå 8 generationer: 0 %
Ren udavl i 4 generationer.
Så nu mangler bare hans mentalbeskrivelse, som han skal gennemgå i starten af juni.
I dag fylder min vidunderlige atombombe af en bjergged Skye 10 år
Wauw hvor har den pige givet mig mange oplevelser igennem hendes 10 år.
Det er blevet til et lille kuld hvalpe på 2 tæver, hvoraf jeg beholdte vidunderlige Stella.
I udstillingsringen har hun ikke færdes alt for meget, men har alligevel opnået DCK Veteran Certifikat, DKK Veteran Certifikat.
I lydighedsverdenen har hende og jeg givet den gas og hun har været en festlig pige at have med i ringene.
Vi har sammen opnået:
Dansk Rally Champion DKRLCH
Dansk Rally Super Champion DKRLSCH
Lydigheds klasse 1 og 2 LP1 LP2
Sirius slalom challange SISLCS
Vi nåede en enkelt gang i i en HTM ring og fik i første forsøg 4Q point i HTM1 og blev dagens 2. vinder.
Hun har bestået Færdighedsprøve 1 FP1
Derudover er hun blevet Årets hund hos Dansk Collie klub:
Årets Rally Begynder collie 2014
Årets LP2 nr. 2 Collie 2015
Årets LP2 Collie 2017
Årets Rally Øvet Collie 2017
Årets Rally Ekspert Collie 2018
Årets Rally Champion Collie 2021
Jeg takker hende for de 10 år vi allerede har fået sammen og håber at der er mange flere år i hende endnu.
I dag har Echo igen været en tur i udstillingsringen. Desværre en meget lille ring, så vi fik ikke rigtig plads til at få strukket ud i bevægelserne.
Han arbejdede igen smukt og flot for mig. Elsker den dreng
Dommer: Arne Foss
1 år gammel, maskulin, meget god type, bra proportioner kroppen, maskulint hoved, velansatte velbårne ører, bra øjne, korrekt bid, bra benstammer og poter, en anelse fremskudt skulderplacering, normal krop for alderen, bra overlinje, bevæger sig ganske bra men skulle ønske at han brugte bagbenene noget mere når han går, ønskes mere kraft i bagbensaktion, korrekt pels, trivligt temperament, har fine rammer at voksne ind i.
EX
Så kan Joy også kalde sig Rally øvet mester, efter kun hendes 3. tur i øvet ringen. Alle 3 gange har vi opnået point nok til en “pind” (over 85. point og der skal 3 pinde til ny titel).
I dag sluttede vi klassen i top, med maksimalt 100 point og dagens første vinder.
Joy gik som en drøm, glad, fri og tryg, samt at vi var en toenighed flere gange på banen. Elsker bare den pige.
Echo har i dag været på dobbelt udstilling afholdt af Dansk Collie Klub.
Han klarede sig simpelthen så godt og Nøj hvor han bare arbejdede for mig i ringen.
Elsker den dreng.
Læs kritikkerne ved at klikke på hans billede.
Echo har erhvervet sig endnu en titel nemlig DKK’s online prøve Sirius Junior Stjerne Begynder (SISJB).
Vi optog de fleste af øvelserne i slutningen af november og i starten af december og ventede troligt på, at vi måtte sende videoen ind. Hunden skal nemlig være 9 måneder på indsendelsesdagen.
Så jeg er vildt stolt over hvad Echo allerede formået at gøre så tidligt. Hold op hvor jeg glæder mig til, at se hans fremtidige kunnen
1) TARGET
1a) Flot
1b) Føreren mangler desværre i billedet.
Godkendt i nyt forsøg (vi indsendte en ny video til 1B, hvor jeg ikke var med på billedet, men hvor Echo gjorde arbejdet perfekt).
2) BLIV
Rigtig flot Bliv
3) INDKALD
Smukt indkald.
4) BAKKE
Super sejt
5) VARIATION/GENERALISERING
* 3 forskellige underlag: wauw svære underlag du har valgt. Flot!
* 3 forskellige miljøer: super godt
* Følgende 3 førerpositioner: perfekt
6) SØGEØVELSE
Godkendt
7) SIGNALER
Super flotte både visuelle og verbale signaler.
BALJE ØVELSE (ELEFANT ØVELSE)
Virkelig flot indlært balje øvelse
9) KONTAKT/FØLGE/LINEFØRING
Super følge med rigtig god kontakt.
10) VALGFRI
Både frys og gennem tunnel er godkendt
1000 tak for en meget flot prøve. I har virkelig nogle flotte indlærte og stærke adfærd, og det er en fornøjelse at se jeres gode samarbejde.
Det varmer meget med de rosende ord fra en bedømmer.
I dag fylder Stella og Mindi 7 år og de ønskes begge et stort tillykke
Og ja Stella får lidt ekstra knas i dag.
Wee Boomer har igennem de to sidste måneder været med i en online DKK prøve
Sirius Winter Sniff Challenge og bestået alle 6 videoer med glans og derved fået Guld og ny titel SIWISCG.
En meget stolt kennelmor ønsker tillykke.